Telewizja z W. Brytanii

Pobierz artykuł w .pdf

IPTV – telewizja bez anteny

Co zrobić, gdy nie mamy możliwości instalacji anteny satelitarnej, bo np. z naszego mieszkania nie ma widoku w kierunku satelity (zwykle na południe), albo administrator nie zezwala na montaż indywidualnych anten? Albo co zrobić, jeśli nadawca naszego ulubionego programu zmienił satelitę i ten nowy satelita nie pokrywa obszaru w którym mieszkamy (tak, jak ostatnio miało miejsce z angielskimi kanałami BBC, ITV itd.)? W jaki sposób odbierać kanały telewizyjne z innego kontynentu?
Rozwiązaniem jest technologia IPTV (Internet Protocol TV). Obecnie standardem jest oferowanie prędkości Internetu szerokopasmowego powyżej 5 Mbit/s, co w zupełności wystarcza do przekazu cyfrowego strumienia telewizji, nie tylko w rozdzielczości standardowej, ale także w HD.
Technologia IPTV pozwala operatorom telewizji kablowej wyjść poza własną infrastrukturę kablowa w sieć Internetu, a co za tym idzie sprzedawać swoje usługi poza swoim dotychczasowym terenem działania, a nawet za granicę. Ograniczenie dostępności sygnału satelitarnego popularnych kanałów (jak np. wspomniane BBC) i zainteresowanie rynku, wygenerowało powstanie wielu dostawców programów i całych pakietów programów, dostawczych do odbiorców na całym świecie z pomocą IPTV. Dodatkowo dostawcy wymieniają się pomiędzy sobą ofertami, co powoduje , że w ich ofertach często znajdziemy klika, a nawet kilkanaście tysięcy kanałów telewizyjnych z całego świata.

Dekoder IPTV

Dekoder IPTV to nie tylko odbiornik telewizji przez Internet, ale rozbudowane urządzenie multimedialne, dla którego odbiór telewizji IPTV, to jedna z wielu funkcji. Oprócz IPTV, dekoder taki zwykle posiada następującą funkcjonalność:

  • odtwarzanie i zapis plików wideo i audio, w większości znanych formatów, z pamięci lub dysków podłączonych przez USB lub na innych urządzeniach podłączonych do sieci (komputery PC, tablety, smartfony itd.)
  • aplikacje dojące bezpośredni dostęp do popularnych portali jak YouTube, Flickr, Picassa, Facebook, Twister itd.
  • przeglądarka internetowa
  • zestaw gier
  • dostęp do wideo na życzenie
  • DLNA

Dekodery IPTV mają zwykle bardzo małe wymiary, jak np. 10cm x 12cm x 2 cm, ale też posiadają wszystkie niezbędne interfejsy, jak m.in. LAN, WiFi, USB, HDMI, SPDiF i inne Możliwości IPTV chciałbym zademonstrować na podstawie 2 przykładowych operatorów.Dekoder ZAAPTV Europe HD509N
UK television

HD509N, to dekoder IPTV , a jednocześnie rozbudowany odtwarzacz multimedialny. W ofercie znajduje się około 1420 kanałów telewizyjnych z całego świata, w większości arabskich, ale też 40 kanałów brytyjskich, m. in. BBC, ITV, Channel4 itd.

Czytaj więcej...
Dekoder Blade Stream IPTV
UK television
Blade Strem IPTV powstał głównie dla Brytyjczyków zamieszkujących poza Wielką Brytania. Oferuje większość nie kodowanych kanałów nadawanych w Wielkiej Brytanii drogą naziemną (DVB-T) lub satelitarna (Free Sat).
Czytaj więcej...

ProFan, Gdynia 81-006, ul. Morska 308, e-mail: office@profan.com.pl

ProFan 2007 © telewizja satelitarna, tunery HDTV. Bez zezwolenia ProFan wykorzystywanie jakichkolwiek materiałów (opisów i grafik) jest zabronione.