Uruchomienie pierwszego kanału Ultra HD
Eutelsat ogłosił uruchomienie pierwszego kanału Ultra HD (4k) w Europie. 8 stycznia Eutelsat wspólnie z partnerem ATEME, spółką odpowiedzialną za rozwiązania w dziedzinie kompresji sygnału, uruchomił uplink do satelity Eutelsat 10 st. E, z miejscowości Rambouillet pod Paryżem.
Uruchomienie kanału Ultra HD w Europie, zbiega się największymi na świecie targami elektroniki konsumenckiej CES w Las Vegas, gdzie osią tego wydarzenia są prezentacje rozwiązań i urządzeń do realizacji przekazu w nowym standardzie Ultra HD.
Ultra HD, czyli 4K2K daje rozdzielczość 8 mln. pikseli. Jest to 4 razy więcej w porównaniu do rozdzielczości HD. Na obraz przekazu Eutelsat składa się z 50 klatek na sekundę, skanowanych progresywnie. Dla realizacji transmisji potrzeba pasma 40 Mibit/s, czyli więcej niż połowa pojemności transpondera. Do tej transmisji sygnału 4k2k wykorzystuje się 4 połączone kanały HD, w kompresji MPEG4.
Uruchomienie pierwszego kanału w nowym standardzie Ultra HD jest kolejnym kamieniem milowym w rozwoju telewizji. W ostatnich 20 latach mieliśmy przejście do nadawania cyfrowego, HDTV i 3D, a teraz mamy Ultra HD, oświadczył dyrektor Eutelsat Jean-François Leprince-Ringuet.
« wstecz   dalej »

ProFan, Gdynia 81-006, ul. Morska 308, e-mail: office@profan.com.pl

ProFan 2007 © telewizja satelitarna, tunery HDTV. Bez zezwolenia ProFan wykorzystywanie jakichkolwiek materiałów (opisów i grafik) jest zabronione.